Młodzi entuzjaści nauk przyrodniczych, Magdalena Jarosz i Damian Kos, mieli okazję poszerzenia swoich biologicznych horyzontów dzięki udziałowi w wyjątkowym konkursie „Transplantologia – wiedza w pigułce”.
Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia była ZSOiZ w Skrzyszowie w pobliżu Tarnowa. Patronat honorowy sprawowali Aleksander Palczewski- Małopolski Kurator Oświaty i Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Konkurs podzielono na dwa etapy: pierwszy wymagał od uczestników przygotowania prezentacji multimedialnej przedstawiającej specyfikę transplantacji oraz jej najważniejsze aspekty. Magda i Damian stworzyli zupełnie odmienne prezentacje, obie bardzo wysoko ocenione przez jury. Praca Damiana znalazła się w gronie specjalnie wyróżnionych. Drugi etap odbył się 04.12.2013 roku w Skrzyszowie i opierał się na teście wiedzy z zakresu transplantologii. Po około dwumiesięcznym oczekiwaniu przyszedł moment rozstrzygnięcia. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Magdalena Jarosz (jednocześnie najlepiej wypadła ona na teście wiedzy), a II miejsce zajął Damian Kos.
Spektakularny sukces uczniów Wyspiana nie byłby możliwy, gdyby nie Pani Profesor Elżbieta Korzeń, która poświęceniem, bezcennym doświadczeniem, a przede wszystkim sercem zaangażowała się, a następnie doprowadziła podopiecznych do zwycięstwa.
22 stycznie 2014 roku odbyło się spotkanie finałowe. Wręczenie nagród i dyplomów poprzedzono wykładem na temat transplantologii dr hab. med. Piotra Przybyłowskiego – Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej (Collegium Medicum UJ w Krakowie), wystąpieniem koordynatora transplantacyjnego lek. med. Zbigniewa Cholewy oraz doktoranta Teologii Moralnej KUL ks. Pawła Marca. Prezentacje potwierdziły istotną zależność między dawcą narządów lub tkanek, a ich biorcą. Życie osób oczekujących na przeszczep zależy przede wszystkim od zaangażowania potencjalnych dawców, ich ofiarności. Oddając na przykład szpik kostny, zwiększamy szansę na wyleczenie osoby chorej na białaczkę. Jakże aktualne i prawdziwe są przytoczone przez ks. Pawła Marca słowa Jana Pawła II: Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.
Po części wykładowej swoją historią życia podzielili się ludzie, u których dokonano przeszczepu serca. Z ich wypowiedzi wynika jasno, iż jakość bytu przed i po transplancie jest nieporównywalnie lepsza i stanowi potwierdzenie konieczności propagowania wśród młodzieży i nie tylko wagi dokonywania przeszczepów. Dla ludzi chorych przeszczep oznacza szansę na drugie życie.