Refleksje uczestniczek

Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opiera się na prostym założeniu „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. W myśl tej zasady, uczestnicząc w pierwszym etapie, zorganizowałyśmy szereg działań promujących akcję.

 

Nasz zespół o nazwie „Hakowicze 256” tworzyło pięć uczennic klasy I p : Martyna Adamus, Aleksandra Kuchnicka, Patrycja Podwika, Dominika Klapka i Magdalena Szczęść. Działałyśmy na terenie gminy Kęty i gminy Andrychów. Nawiązałyśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Andrychowie, „Nowinami Andrychowskimi” i Radiem Andrychów. Dzięki finansowemu wsparciu sponsora wydrukowałyśmy ponad pięćset ulotek, informujących o profilaktyce raka jelita grubego. Chciałyśmy dotrzeć do jak największego grona odbiorców, dlatego zorganizowałyśmy happening i przeprowadziłyśmy ankietę, dotyczącą wiedzy na temat nowotworów. Deklarację „Zachęcę jedną osobę do wykonania badań profilaktycznych” podpisało ponad dwieście osób. Dodatkowo przeprowadziłyśmy lekcję dla dwóch szkół gimnazjalnych, przygotowanej prezentacji wysłuchało ponad trzystu uczniów!

Wysiłek się opłacił! Bardzo ucieszyła nas informacja o tym, że przeszłyśmy do kolejnego etapu. Naszym zadaniem była próba stworzenia kampani społecznej, zawierającej spot telewizyjny i radiowy oraz plakat. Inspirację czerpałyśmy od siebie nawzajem i od otaczających nas ludzi. Kilka dni intensywnej pracy zaowocowało stworzeniem przewodniego hasła „Nie czekaj na swoją kolej. Zbadaj jelito grube”. Był to moment przełomowy. Realizacja kolejnych punktów programu była dzięki temu o wiele łatwiejsza. Po wysłaniu finalnej wersji kampani otrzymałyśmy oficjalne zaproszenie na Galę Finałową w Warszawie.

25 czerwca 2012 r. nadeszła długo oczekiwana chwila. Po kilkugodzinnej podróży pociągiem wraz z Panią Prof. Elżbietą Korzeń znalazłyśmy się w „Soho Factory”, gdzie wszystkich zebranych powitała prowadząca galę Marzena Rogalska. Emocje od samego początku sięgały zenitu. Po przemówieniach organizatorów i osób wspierających program, nastąpiło ogłoszenie wyników. Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach. Nie jesteśmy w stanie opisać radości, towarzyszącej nam z chwilą ogłoszenia nominacji naszej grupy przez Studentów Medycyny i Zdrowia Publicznego. Główna nagroda została przyznana Zespołowi Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze i to na podstawie ich projektu powstała profesjonalna kampania, która w mediach pojawi się już na początku lipca.

Udział w tym projekcie dostarczył nam wielu wspaniałych wspomnień. Znalezienie się w ścisłej czołówce laureatów było niesamowitym doświadczeniem, które napawało nas dumą i poczuciem satysfakcji. Jesteśmy szczęśliwe, że zdecydowałyśmy się propagować tak szczytną ideę. Mimo tego, że nie zdobyłyśmy pierwszego miejsca w konkursie, czujemy motywację do podjęcia się kolejnych wyzwań w przyszłym roku szkolnym.

 

Hakowicze 256