ZAPAMIĘTAJ!

1. Uczestniczenie w egzaminie jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeżeli ktoś nie przystąpi do egzaminu, będzie musiał powtórzyć ostatnią klasę.

2. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zestawu zadań przez ucznia przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego unieważnia pracę tego ucznia i przerywa jego egzamin gimnazjalny. Informacje o unieważnieniu pracy ucznia zamieszcza się w protokole.

3. Wynik egzaminu nie wpływa na ukończenie szkoły.

4. Wyniku egzaminu gimnazjalnego nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły.

CELE EGZAMINU

1. Głównym celem egzaminu jest sprawdzenie, w jakim stopniu uczeń potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy, posługując się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami.

2. Dzięki egzaminowi otrzyma obiektywną, porównywalną w skali kraju informację o swoich osiągnięciach szkolnych. To powinno pomóc w wyborze szkoły po gimnazjum.

3. Egzamin jest międzyprzedmiotowy i dlatego, ucząc się, należy uwzględniać powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy.

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA
Ta część egzaminu obejmuje wiadomości i umiejętności z: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki oraz ścieżek edukacyjnych: filozoficznej, regionalnej – dziedzictwo kulturowe w regionie, czytelniczej i medialnej, europejskiej i kultury polskiej na tle tradycji śródziemnomorskiej.

Zadania sprawdzą:
I. Czytanie i odbiór tekstów kultury.
II. Tworzenie własnego tekstu.

CZĘŚĆ MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZA
Na tą część egzaminu składają się następujące przedmioty: matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka i astronomia oraz ścieżki edukacyjne: filozoficzna, prozdrowotna, ekologiczna, czytelnicza i medialna, regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie, europejska i obrona cywilna.

Zadania sprawdzą:
I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
II. Wyszukiwanie i stosowanie informacji.
III. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności.
IV. Stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów.

PYTANIA EGZAMINACYJNE

1. Zestawy pytań ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) w Warszawie na podstawie propozycji przekazanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

2. Zestawy egzaminacyjne są dostarczane do szkoły w dniu egzaminu. Przesyłki są otwierane komisyjnie, a uczniowie w dniu egzaminu otrzymują zabezpieczone folią testy, które samodzielnie otwierają.

CZAS PRACY
1. Uczniowie pracują z testem przez 120 minut.
2. Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czas trwania egzaminu gimnazjalnego może być przedłużony zgodnie z zaleceniami Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, nie więcej jednak niż o 60 minut.

KTO SPRAWDZI PRACE UCZNIÓW?
Karta odpowiedzi do zadań zamkniętych zostanie sprawdzona elektronicznie, a rozwiązania zadań otwartych będą sprawdzali nauczyciele-egzaminatorzy, wpisani do ewidencji egzaminatorów i powołani przez dyrektora komisji okręgowej.

KTO OTRZYMA INFORMACJE O WYNIKACH?
Wynik w postaci punktów otrzymają:
1. Uczeń i jego rodzice/opiekunowie za pośrednictwem gimnazjum, do którego uczeń uczęszcza (wyniki nie są wywieszane w szkole).
2. Szkoła, w której uczeń zamierza podjąć naukę, na podstawie dostarczonego przez uczniów zaświadczenia o wynikach egzaminu.

KIEDY WYNIKI?
Informacje o wynikach egzaminu OKE prześle do Twojej szkoły nie później niż na 7 dni przed zakończenia zajęć szkolnych

WGLĄD W PRACE
Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), złożoną w terminie nie później niż 60 dni od daty egzaminu gimnazjalnego, sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom)w OKE