W listach poruszaliśmy najróżniejsze tematy takie jak: rodzina, miejsce zamieszkania, szkoła, zainteresowania oraz zagadnienia kulturowe związane z ojczystym krajem. Nie tylko poznaliśmy się wzajemnie, ale także dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, na przykład, że w Szwecji jest bardzo popularna piłka nożna wśród dziewcząt, a chłopcy wypełniają swój czas wolny, uprawiając hokej czy strzelectwo.
W szkole im. Kataryny Norry, do której uczęszczają nasi szwedzcy znajomi, jest zróżnicowana liczba godzin lekcyjnych. Niektórzy mają dni wypełnione lekcjami, a inni uczą się w niej po 3-4 godziny dziennie. Ciekawostką jest to, że każdego dnia o stałej porze jedzą obiad, na który mają godzinę.
Kolejną rzeczą, która różni nasze placówki edukacyjne, jest brak zajęć pozalekcyjnych w szwedzkiej szkole (ale zamiast tego mają naprawdę dobrze wyposażone kluby sportowe).
Interesujący jest również sposób spędzania Wigilii przez Szwedów. W przeciwieństwie do polskiej tradycji w Szwecji nie ma postu, więc obok słodkości na stole są różne potrawy mięsne.
Całe przedsięwzięcie było dla nas bardzo dobrym doświadczeniem. Mieliśmy możliwość poznania ludzi z innej części świata, jednak zadziwiająco podobnych do nas. Dodatkowo nasze umiejętności językowe znacznie się poprawiły. A co najważniejsze – uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest nauka języków obcych, by właściwie funkcjonować w Europie.
Dagmara Kierpiec III b