W dniu 13 listopada 2023 br. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mieli zarówno przyjemność, jak i niepowtarzalną szansę zobaczyć klasyczny balet Jezioro łabędzie podczas gościnnego występu Royal Lviv Ballet w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Historia tego znanego powszechnie dzieła rozpoczęła się latem 1871 roku, kiedy Piotr Czajkowski dla dzieci swojej siostry skomponował muzykę do jednoaktowego przedstawienia. Pierwsza próba wystawienia baletu na scenach Teatru Bolszoj w Moskwie w 1877 roku zakończyła się fiaskiem. Jednakże w 1895 roku balet odżył dzięki przerobieniu libretta, nowej redakcji muzycznej i znanej choreografii Mariusa Petipy oraz Lwa Iwanowa. To właśnie ta wersja przedstawienia stała się kanwą dla przyszłych spektakli, także tego, który oglądaliśmy z prawdziwym wzruszeniem w poniedziałkowy wieczór.
Spektakl Jezioro łabędzie (z języka rosyjskiego: Лебединое oзеро) opowiada historię miłości księcia Zygfryda i Odetty – dziewczyny zaklętej w królową łabędzi. Książę od razu zakochuje się w Odetcie i przysięga jej miłość, jednakże żadne z nich nie wie, że zły czarnoksiężnik Rotbart, która przeklnął Odettę, nie zamierza dopuścić do zdjęcia zaklęcia…
Przez dwie godziny spektaklu śledziliśmy zatem losy zakochanych, a zespół solistów z całego świata, tworzący zespół Royal Lviv Ballet, przeniósł nas w świat magii, baśni, w których dobro walczy ze złem.
Po spektaklu wielu z nas zgodnie przyznawało, że nawet w nowej, nieco zmienionej wersji historii Zygfryda i Odetty wciąż można było dostrzec niezaprzeczalny urok klasycznego baletu Piotra Czajkowskiego. Wszyscy podziwialiśmy wyjątkową lekkość i grację każdego scenicznego ruchu dopracowanego do perfekcji. Ruchu, który staje się narracją o uczuciach bliskich także nam, młodym ludziom. Naszą uwagę zwróciły także zarówno piękne kostiumy tancerzy (szyte i haftowane ręcznie), jak i nowatorska choreografia, które współtworzyły z muzyką baśniowy świat.
Bardzo dziękujemy pani profesor Jolancie Szlachetko za zorganizowanie kolejnego wyjazdu z cyklu „Wojaże polonistyczne”. Dziękujemy również p. prof. Elżbiecie Zakrzewskiej oraz p. prof. Aleksandrze Jasek za sprawowanie nad nami opieki. Jesteśmy wdzięczni pani dyrektor Annie Zielonce oraz profesorom, gościom za dotrzymanie nam towarzystwa.
Iga Drąg z IId
w imieniu 45 uczestników
(z klas: IVd, IVc, IIIb, IId, IIc, Ib, Ic, Id, Ie, If )