W dniach od 5 do 6 grudnia br. nauczyciele i uczniowie naszego liceum mieli przyjemność uczestniczenia w polonistycznej wyprawie do stolicy Polski.

Warszawa przywitała nas zimową aurą, którą tworzyły świąteczne dekoracje. Widok migoczących lampek towarzyszył nam podczas wędrówki do Zamku Królewskiego, którego majestatyczne wnętrze podziwialiśmy wraz z przewodnikiem. Po opuszczeniu komnat królewskich rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta. Przysłuchując się dźwiękom katarynki pana Jana, podziwialiśmy udekorowane światełkami lodowisko, pośrodku którego stała warszawska Syrenka. Dzięki pani Marcie – naszej przewodniczce poznaliśmy skomplikowaną, ale i niesamowitą historię naszej stolicy. Szczególną uwagę przykuwały pomniki ku czci powstańców warszawskich, kolumna Zygmunta III Wazy oraz Pałac Prezydencki. Na koniec naszego spaceru mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jednak gwoździem programu niezaprzeczanie okazała się wizyta w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który zachwycał już z zewnątrz swoją wspaniałą klasycyzującą architekturą. Zobaczenie widowiska operowego Carmen Georges’a Bizeta w reżyserii Andrzeja Chyry było wspaniałym doznaniem zarówno wizualnym, jak i dźwiękowym. Dzięki niekonwencjonalnej scenografii można było przenieść się do Sewilli lat 20. XIX wieku i w pełni cieszyć się opowieścią o kultowej femme fatale. W tytułową postać wcieliła się Monika Ledzion-Porczyńska, która oczarowała wszystkich swoim śpiewem i wraz z resztą obsady wciągnęła widownię w pełną namiętności historię Carmen i Don José. W przeciwieństwie do prapremiery dzieła operowego, wystawionego w 1875 roku w Paryżu, ta warszawska inscenizacja zdecydowanie wywarła pozytywne wrażenie na publiczności, czego dowodem były owacje na stojąco. Publiczność już w trakcie spektaklu nagradzała brawami piękne arie, w tym oczywiście tę najsłynniejszą, czyli arię Carmen z I aktu – Habanerę (Miłość jest wolnym ptakiem). Czwartkowy wieczór wypełniła więc muzyka…

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Polin. Dzięki interaktywnym stanowiskom oraz zabytkowym eksponatom poznaliśmy historię Żydów w Polsce. Pomimo wietrznej pogody udało nam się także zobaczyć panoramę Warszawy z tarasu widokowego, znajdującego się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Zwieńczeniem naszej wyprawy była wizyta w Łazienkach Królewskich, które zapierały dech w piersiach, nawet w okresie zimowym.

Wyjazd ten był z pewnością poszerzającym horyzonty doświadczeniem oraz niezapomnianym przeżyciem, do którego będziemy wracać, bowiem większość z nas po raz pierwszy obejrzała arcydzieło światowej literatury muzycznej w tak monumentalnym miejscu jak Teatr Wielki w Warszawie.

Bardzo dziękujemy pani prof. Jolancie Szlachetko za zorganizowanie wyjazdu w ramach Wojaży polonistycznych i możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy także pani dyrektor Annie Zielonce oraz pani prof. Aleksandrze Jasek za towarzyszenie nam w warszawskim spacerze, poświęcony czas i sprawowanie nad nami opieki.

W imieniu 43 uczestników wyprawy z klas: Ib, IIa, IIb, IIc, IId, IIf, IIIb, IIIc, IIId, IIIe

Berenika Ślęczka z kl. Ib i Brygida Ślęczka z kl. IIId

Link do filmu:

https://drive.google.com/file/d/1-UtDVubr0FXKOD3gfFCxK947-7AywQeu/view?usp=sharing