Z okazji mikołajek 6 grudnia klasy II h oraz III g udały się do Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Uczniowie wzięli udział w wykładzie „Bezpieczeństwo w pojeździe i na piechotę” z cyklu pięciu wykładów „Wiedza na całe życie”.
Temat podjęty został w trzech aspektach. W części pierwszej poznaliśmy jego medyczne ujęcie. Wysłuchaliśmy prelekcji ratownika medycznego, na co dzień stykającego się z ofiarami wypadków drogowych. W części drugiej zaznajomiliśmy się z radami policjantów z bielskiej drogówki. Część trzecia, wygłoszona przez prokuratora, podejmowała temat ze strony prawno-karnej.
Podczas prelekcji największe wrażenie wywołały na nas zdjęcia z miejsc wypadków. Osoby, które poniosły w nich śmierć niejednokrotnie były w naszym wieku, lub młodsze. Do więzień na kilkanaście lat trafiają również nasi rówieśnicy, którzy prawo jazdy otrzymali zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Wypadki drogowe nie są niestety czymś rzadkim, niespotykanym. Dzieją się one coraz częściej, dotykają bliskich nam osób. Dobrze prognozującą tendencją jest z pewnością spadek ofiar śmiertelnych. W wypadkach drogowych rocznie ginie jednak więcej osób niż żołnierzy ONZ podczas całej misji w Afganistanie, na co naszą uwagę zwracali policjanci.
Poza czasem na przestrogę był również czas na zabawę, gdy mogliśmy na własnej skórze wypróbować działanie alkogogli. Trudno było nam wyobrazić sobie usiąść w takim stanie za kierownicą.
Mikołajkowe spotkanie w Wyższej Szkole Finansów i Prawa, uzmysłowiło nam, że coś wymarzonego, na co tak ciężko pracujemy, może zamienić nasze życie w koszmar. Jako osoby dojrzałe, posiadające dowód tożsamości, a w przyszłości również prawo jazdy, jesteśmy odpowiedzialni za siebie i innych. Nie pozwólmy, by jedna chwila nieuwagi, brawury negatywnie zaważyła na naszym życiu.
Maria Pruszyńska