W piątek 26 marca klasy geograficzne uczestniczyły w kolejnym seminarium popularnonaukowym w ramach projektu „Meteorologia i klimatologia dla każdego”, organizowanym przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wykład pod tytułem „Czy jesteś meteoropatą?” prowadzony był przez panie dr hab. Katarzynę Piotrowicz oraz dr hab. Dorotę Matuszko z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poświęcony został zagadnieniom biometeorologii, czyli nauki zajmującej się badaniem związków między środowiskiem geofizycznym i geochemicznym a żywym organizmem. Poznaliśmy, w jaki sposób zmiany pogody wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi, szczególnie tych wrażliwych na pogodę, których nazywamy meteoropatami.
Zdecydowaną większość wśród meteoropatów stanowią kobiety (ok. 71%) oraz osoby w przedziale wiekowym od 36 do 60 lat. Faktem jest, iż niezależnie, czy jesteśmy meteoropatami, czy też nie, każdy człowiek inaczej reaguje na warunki pogodowe. Ta sama temperatura otoczenia jednym daje odczucie zimna, a innym – gorąca. Inaczej też reagujemy na zmiany pogody w zimie, a inaczej w lecie.
Wykładowczynie dużą uwagę zwróciły na wpływ promieniowania słonecznego na nasze organizmy. Jego zbyt mała ilość w naszym organizmie prowadzi do wytwarzania większej ilości melatoniny, która powoduje senność w ciągu dnia.
Ciekawym zagadnieniem poruszonym podczas wykładu był wpływ frontów atmosferycznych na dolegliwości chorobowe. Front chłodny może powodować dolegliwości reumatyczne, nadciśnienie, astmę czy artretyzm, natomiast front ciepły może powodować bóle głowy, depresję, a nawet zakrzepy, zatory czy zawały serca.
Poznaliśmy również czynniki, które pomagają zapobiegać objawom meteorotropowym jak zrównoważona dieta, sen, aktywność na świeżym powietrzu oraz hartowanie organizmu.
Podczas prezentacji przedstawiono kilka badań, jakie przeprowadza się z zakresu biometeorologii. Przykładem takiego badania jest powiązanie występowania wiatru halnego i samobójstw w dniach z takim wiatrem. Wyniki badań wykazują, że w miesiącach letnich, kiedy występowanie wiatru halnego jest częstsze, wzrasta również prawdopodobieństwo samobójstw.
Dowiedzieliśmy się również, że poszczególne elementy i właściwości klimatu mogą być też wykorzystywane do leczenia. Są to np. helioterapia, czyli leczenie słońcem (np. depresji), krioterapia, czyli leczenie zimnem lub talasoterapia, czyli wykorzystywanie właściwości środowiska morskiego (np. alg i glonów morskich).
Otrzymaliśmy także praktyczne wskazówki dla osób z różnymi schorzeniami, dotyczące klimatu, w którym powinny przebywać lub mieszkać. Dla przykładu osoby cierpiące
na niedoczynność tarczycy, choroby serca, alergie czy choroby układu oddechowego powinny spędzać jak najwięcej czasu w klimacie morskim, natomiast osoby cierpiące na gruźlicę, schorzenia reumatyczne, niedokrwistość powinny przebywać w klimacie górskim.
Podczas wykładu udostępniono uczestnikom ankietę, po wypełnieniu której mogliśmy dowiedzieć się, czy zaliczamy się do grona meteoropatów.
Wykład był bardzo interesujący, ponieważ poruszał tematy, które dotyczą każdego z nas. Do tej pory nie zwracaliśmy uwagi na to, jak wiele czynników pogodowych ma wpływ na nasze samopoczucie, na naszą aktywność i zdrowie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Grzegorz Pieczara, Kacper Nowak, kl. 2g