W dniach od 26 do 27 października br. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły (z klas: IVd, IVc, IIIb, IIId, IId, IIc, IIe) mieli przyjemność uczestniczenia w wyprawie do „stolicy muzyki” – Wiednia.
Po przyjeździe do miasta odwiedziliśmy jeden z punktów widokowych – Wzgórze Kahlenberg, na którym znajduje się „polski” kościół św. Józefa. To w nim została odprawiona msza na intencję króla Jana Sobieskiego przed zwycięską bitwą z Turkami. Ze wzgórza roztaczał się wspaniały widok na Wiedeń, który budził podziw nie tylko ze względu na imponującą architekturę, ale także z powodu dużej ilości terenów zielonych, które stanowią prawie połowę całego obszaru.
Temu szczególnemu połączeniu mogliśmy się przyjrzeć z bliska w drodze do Opery Narodowej. Spektakl „Eliksir miłości” z muzyką włoskiego kompozytora Gaetano Donizettiego i tekstem włoskiego poety Felice Romaniego, wystawiony na scenie w neorenesansowym gmachu opery, robił ogromne wrażenie. Opera przedstawiała perypetie miłosne biednego wieśniaka Nemorina, który stara się o względy pięknej Adiny. W głównej roli męskiej wystąpił Bogdan Volkov – jeden z najbardziej rozchwytywanych młodych tenorów lirycznych swojego pokolenia, natomiast w rolę głównej postaci żeńskiej wcieliła się pochodząca z Rumunii sopranistka – Ileana Tonca. Wspaniały wokal dopełniały gra orkiestry oraz detaliczna i realistyczna scenografia.
Nie tylko budynek Wiener Staatsoper zapierał dech w piersiach, o czym przekonaliśmy się już następnego dnia, kiedy zwiedzaliśmy sale koncertowe w Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym. To właśnie ze Złotej Sali co roku transmitowany jest drogą telewizyjną dla wielomilionowej, międzynarodowej publiczności Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Następnym poznanym przez nas dziełem budownictwa były słynne domy Hundertwassera, które ukazywały niekonwencjonalny styl architektoniczny autora i stanowiły z pewnością niepowtarzalny widok. Spacerując po Starym Mieście, podziwialiśmy Katedrę św. Szczepana oraz ulicę Kartnerstrasse. Niezapomnianym zakończeniem wycieczki było zwiedzanie letniej rezydencji cesarzy – Pałacu Schönbrunn, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspaniały obiekt w stylu rokoko urzekał nie tylko bogato zdobionym wnętrzem, ale także rozległym parkiem ozdobionym fontannami, rzeźbami, pomnikami oraz imponującą Glorietą.
Wyjazd ten był z pewnością poszerzającym horyzonty doświadczeniem oraz niezapomnianym przeżyciem, do którego będziemy wracać.
Bardzo dziękujemy pani prof. Jolancie Szlachetko za zorganizowanie wyjazdu i możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy także pani prof. Krystynie Bogacz i pani prof. Sylwii Kusak za sprawowanie nad nami opieki.
W imieniu 42 uczestników wyprawy
Brygida Ślęczka z klasy IId
Link do filmu: https://www.facebook.com/watch/?v=3033357950130776&locale=pl_PL