W piątek 22 marca uczniowie klas licealnych ( Ig, Ip, IIp, IIh i IIm) wraz z opiekunami: p. prof. Jolantą Szlachetko, p. prof. Magdaleną Olejarz i p. prof. B. Wadowską mieli przyjemność uczestniczyć w wyjeździe do Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl Radosława Rychcika pod tytułem Imię róży. Sztuka jest inscenizacją dzieła Umberta Eco opowiadającego o historii, która wydarzyła się w średniowiecznym włoskim opactwie.
Przedstawienie rozpoczyna monolog sędziwego mnicha – Adsa, który postanawia opisać przebieg niezwykłych wydarzeń, jakich był świadkiem w czasach wczesnej młodości. Następnie widzowie zostają przeniesieni do 1327 roku i poznają opata benedyktynów – Abbona (Tomasz Międzik) oraz franciszkanina – Wilhelma z Baskerville (Rafał Dziwisz) i asystującego mu właśnie Adsa z Melku (Karol Kubiasiewicz). Mnisi przybywają do opactwa, by wziąć udział w debacie na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa z przedstawicielami papieża Jana XXIII. Wilhelmowi zostaje wówczas zlecone śledztwo w związku z niewyjaśnioną śmiercią młodego iluminatora Adelmusa z Otrantu, którego ciało zostało odnalezione pod murami opactwa. Podejrzenie prowadzącego śledztwo wzbudza absolutny zakaz wstępu do biblioteki klasztornej. Kolejne dni przynoszą więcej tragedii, nawiązujących do apokaliptycznych plag. Staje się jasne, że mordercą jest jeden z mnichów, a wszystkie wydarzenia mają związek z tajemniczą biblioteką.
W poszukiwaniu rozwiązania przenikliwy Wilhelm prowadzi rozmowy z braćmi klasztornymi: herbotystą Sewerynem, Hubertynem, Bencjuszem, pomocnikiem bibliotekarza Berengarem, bibliotekarzem Malachiaszem, kardynałem Alinardem, klucznikiem Remigiuszem oraz spowiednikiem Jorge mistrzowsko zagranych przez kolejno: Tomasza Augustynowicza, Tadeusza Ziębę, Macieja Jackowskiego, Daniela Malchara, Grzegorza Łukawskiego, Jerzego Światłonia, Sławomira Rokitę i Feliksa Szajnerta. Niezwykle odegrana została również postać bezwzględnego papieskiego inkwizytora Bernarda Gui przez Marcina Sianko. Duże uznanie należy się za postać drugoplanową – dzieweczkę Poli Błasiak. Aktorka wykazała się świetną grą oraz subtelnością podczas niełatwej sceny erotycznej.
Za przygotowanie scenografii oraz kostiumów odpowiadała Anna Karczmarska, za choreografię – Jakub Lewandowski, a za klimatyczną muzykę i multimedialne projekcje wyświetlane na scenie – Michał i Piotr Lis.
Imię róży to porywający i niezwykle ciekawy spektakl. Ukazuje on różne rodzaje miłości, miłość do Boga i ksiąg, ale także romans dzieweczki. Reżyser ukazuje kontrast pomiędzy sacrum a profanum, między tym, co święte, a tym, co ludzkie, używając średniowiecznego zakonu jako tła. Kolejne zbrodnie napędzają akcję oraz pozwalają na refleksję o wartości życia. Spektakl wyzwalał w jego uczestnikach wiele emocji, od strachu, czasem smutku do rozbawienia dzięki dyskretnym scenom komicznym. Pomimo poruszenia trudnej tematyki Imię róży zostało pozytywnie odebrane przez nas uczniów, a udział w przedstawieniu na pewno zostanie zapamiętany na długo.
A na koniec trzeba dodać, że wyjazd był bezpłatny, został zorganizowany w ramach projektu „Akcja Motywacja” realizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy im. S. Wyspiańskiego w Kętach. Dziękujemy wszystkim Autorom projektu!
Dorota Doroszko, IIp