1 grudnia, pod opieką prof. Sylwii Kusak, prof. Krystyny Bogacz i prof. Gabrieli Cpak, klasy o profilu matematyczno-geograficznym – IIIc i IVc – miały okazję zwiedzić XX-wieczną zabytkową kopalnię “Guido” w Zabrzu.
Będąc jeszcze na powierzchni, pan przewodnik przybliżył nam historię kopalni, a zaraz później, jak przystało na prawdziwych górników, wszyscy zjechaliśmy do podziemi kopalnianą szolą, gdzie czekała nas pełna wrażeń trasa, zawierająca w sobie zarówno narzędzia służące górnikom do pracy, jak i krótkie, multimedialne filmy, które wspaniale urozmaicały wycieczkę. Mieliśmy okazję zobaczyć uruchomione górnicze kombajny oraz inne maszyny, które doskonale zobrazowały nam, z jaką pracą na co dzień mierzą się górnicy. Dodatkowo udało nam się również przejechać kolejką, a w trakcie przejażdżki mogliśmy podziwiać pięknie wykonane węglem rysunki, przedstawiające górników w swojej pracy. Zwiedzanie zakończyliśmy ciepłym posiłkiem i napojem, zakupionym w najniżej położonym pubie w Polsce (320 metrów poniżej powierzchni ziemi).
Myślę, że wycieczka do takiego miejsca niejednemu z nas uświadomiła, jak ciężka jest praca górnika i jak wiele odwagi ma w sobie człowiek zjeżdżający na taką głębokość pod ziemię, wiedząc, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się jego praca. Niezastąpiony pan przewodnik zaznajomił nas z realiami pracy górnika, a wrażenia, jakie zrobiła na nas kopalnia, na długo pozostaną w naszej pamięci.
Dziękujemy pani dyrektor Magdalenie Krystian za zorganizowanie kolejnej takiej wycieczki, która uświadamia i kształci młodzież na tak wielu płaszczyznach.
Zuzanna Młynarska-Mazur, kl. 3c