Wykłady odbywały się w salach audytoryjnych i były podzielone na trzy części. Pierwsza zatytułowana była bardzo artystycznie: “W teatrze wysokich napięć” . Zaprezentowano nam m.in. jak wytwarzane są ładunki elektryczne, do czego służy klatka Faradaya i jak uniknąć porażenia piorunem. Na własnej skórze przekonaliśmy się, co to “kopnięcie prądem”.
Drugi z wykładów odbywał się pod nazwą: “Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”. W czasie pokazów mieliśmy szansę zapoznać się z najnowocześniejszymi technikami magnetycznego obrazowania medycznego, zwanego rezonansem. Doświadczenia na wahadłach i strunach pomogły nam lepiej zrozumieć prawa fizyki.
Ostatni z wykładów był poświęcony “dźwięcznej fizyce”. Podczas eksperymentów mogliśmy zrozumieć, czym jest dźwięk i jakie są jego właściwości. Jedno z doświadczeń szczególnie utkwiło nam w pamięci, ponieważ obrazowało, jak można za pomocą ognia oddać drgania dźwięku.
Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ w szkole nie możemy tego na co dzień zaznać. Ciekawe i liczne eksperymenty przeprowadzone na tych wykładach, mogły zainteresować i zachęcić nas do rozpoczęcia studiów na tym wydziale.
Monika Ogiegło, IIm