W środę 13.11.2019r. uczniowie z klas matematyczno-geograficznych: II g i III g pojechali na  wycieczkę do Elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka – Żar pod opieką pani prof. Bożeny Nycz oraz pana prof. Krzysztofa Czerwińskiego.

W czasie wyjazdu mogliśmy zobaczyć Zespół, który  nazwano Kaskadą Soły, a który składa się z czterech zbiorników wodnych, trzech utworzonych na rzece i jednego, służącego do celów energetycznych zlokalizowanego na górze Żar.

Na początku  naszej podróży do elektrowni, zobaczyliśmy film opowiadający

o funkcjonowaniu elektrowni wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem jednej

z największych i najciekawszych  w Polsce. Elektrownia  Porąbka – Żar została umiejscowiona we wnętrzu Góry Żar a jej całkowita moc wynosi 500 MW.
Po seansie udaliśmy się na pieszą wycieczkę do wnętrza  Żaru. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć pracę wszystkich urządzeń, których działanie wyjaśnił nam pan przewodnik. Byliśmy pod wielkim wrażeniem myśli technicznej, która sprawiła, że energię wody można zamieniać w energię elektryczną.

Elektrownie wodne mają bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość szybkiego reagowania na zmiany w systemie energetycznym,  w przypadku Porąbki – Żar zajmuje to zaledwie 180 sekund. Elektrownie tego typu wykorzystywane są głównie w celu równoważenia bilansu energetycznego kraju. Kolejnym istotnym aspektem jest produkcja  czystej energii odnawialnej, szczególnie ważne dziś, w czasie zachodzących zmian klimatycznych.

Dzięki  wycieczce, my młodzi geografowie mieliśmy okazję zobaczyć to, o czym niedawno uczyliśmy się z podręcznika. Na pewno praktyczna lekcja pozostanie w naszych głowach na długo.

 

 

Julia Dudziak kl. III g