„Skarbiec Kęcki, czyli wielkie dzieje małego miasteczka”

Gdzie mieszkały Muzy? Dlaczego rynek jest kwadratowy? Jak wyglądało życie codzienne naszych przodków? Gdzie w okolicy znajduje się dom z symbolem Iluminatów? – to jedynie garstka pytań Wyspiańczyków, na które barwnie i zajmująco odpowiadali pracownicy kęckiego muzeum.

Od września bowiem, młodzież Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach, brała udział w projekcie „Kęcki Skarbiec – …swego nie znacie…”, który zgrabnie połączył nieustanną chęć pogłębiania wiedzy uczniów i – niewątpliwie – szczerą pasję muzealników.

W przeciągu czterech miesięcy, kęckie muzeum przygotowało specjalnie dla uczniów Wyspiana osiem inspirujących i niebanalnie prowadzonych spotkań. Miały one na celu nakreślenie niezwykłej historii naszego miasta, a także zaintrygowanie młodych ludzi kulturą i sztuką lokalną.

Udało się to znakomicie i Wyspiańczycy mieli przez cały ten czas pełne ręce roboty: na warsztatach muzealnych badali i klasyfikowali zabytki kęckich zbiorów, uczyli się poprawnie odczytywać symbole i znaki, a nawet mieli okazję mleć ziarno na mąkę używając narzędzi z epoki. Oprócz tego – w ramach spacerów edukacyjnych – odkrywali sekrety baroku w Kościele św. Jana Kantego oraz zwiedzali najbardziej tajemnicze zakątki Klasztoru Franciszkanów Reformatorów.

 

Najbardziej spodobały mi się chyba zajęcia w samym muzeum – mówi jeden z uczniów spytany o swoje odczucia – Ciepła atmosfera i ciekawie zaprezentowane prelekcje były niewątpliwie atutem tego programu.

Warto wspomnieć, że pomysłodawczynią projektu była szkolna pedagog, mrg Beata Tobijasiewicz, a wykłady prowadzili dr Marta Tylza-Janosz, mgr Renata Bożek i dr Andrzej Małysa.

Odbyte warsztaty muzealnicze niewątpliwie wzbogacą ich uczestników, bo jak mawiał Cyceron: Historia jest nauczycielką życia.


Maciej Dudek