Szturm na Sejm
„Sejm Dzieci i Młodzieży” jest ogólnopolską akcją organizowaną od 1994 roku, której celem jest propagowanie parlamentaryzmu wśród młodych Polaków. Temat przewodni tegorocznej – XVIII już sesji- nawiązywał do idei głoszonych przez Janusza Korczaka i dotyczył samorządności i demokracji w szkole.
Uczennice naszego Liceum zdominowały Małopolskę w rywalizacji o możliwość wyjazdu na obrady młodzieżowego parlamentu. Aż 5 z 21 zespołów reprezentujących nasze województwo na XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży stanowiły reprezentantki Powiatowego Zespołu nr 11 w Kętach. Mandaty poselskie otrzymało aż dziesięć uczennic naszego liceum: Kinga Osierda, Marta Skowronek, Monika Czechowska, Edyta Kołek, Marta Rolak, Gabriela Rzeszutko, Anna Bartuś, Anja Kadziach, Zuzanna Janeczko oraz Weronika Dwornik – co było pewnego rodzaju ewenementem, gdyż żadna szkoła nie miała tak silnej reprezentacji.
Jak powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, nasz udział w obradach był „nagrodą nie tylko za indywidualny talent i zdolności, ale także za umiejętność pracy społecznej w swoim szkolnym środowisku”. O udział w projekcie walczyło wiele zespołów z ponad 600 szkół, z których jury wyłoniło 460 młodzieżowych posłów i posłanek.
Obrady sejmu poprzedziły warsztaty medialne, prowadzone przez dziennikarza fundacji „Mam media”, które odbyły się w warszawskim Centrum Szkoleniowym „Nowe Horyzonty”. Po ich ukończeniu pod opieką krakowskiego kuratora oświaty udaliśmy się na nocleg do podwarszawskiego Sulejówka.
Następnego dnia miałyśmy okazję spotkać się z parlamentarzystami i ich klubami oraz uczestniczyć w oficjalnym otwarciu wystawy poświęconej Januszowi Korczakowi.
O godzinie 10.00 rozpoczęły się trwające blisko cztery godziny obrady sejmu, podczas których wystąpiła m. In. Marszałek Sejmu – Ewa Kopacz, minister Edukacji Narodowej – Krystyna Szumilas, minister pracy – Władysław Kosiniak – Kamysz i Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
Po burzliwych obradach i głosowaniu ustawa ws. demokracji w szkołach została uchwalona większością zwykłą. Na zakończenie udało nam się sfotografować z Rzecznikiem Praw Dziecka i Marszałkiem Sejmu.
Wizyta w Warszawie była dla nas nie tylko wspaniałą lekcją demokracji, ale także unikalną okazją do poznania procedur parlamentarnych. Z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo.
Jak powiedział Janusz Korczak, który de facto jako jeden z pierwszych dostrzegł w dzieciach i młodzieży świadomych ludzi i młodych obywateli: ”Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”. Dlatego staramy się poprawiać otaczającą nas rzeczywistość. Naszym zdaniem praca na rzecz społeczności (w tym społeczności szkolnej) jest dobitnym świadectwem patriotyzmu. Mamy nadzieję, że kiedyś, w przyszłości chociaż część z nas zasiądzie w ławach poselskich i będzie decydować o losach kraju.
Monika Czechowska
Kinga Osierda