Poprzez sztukę ludzie mogą zobaczyć rzeczy, które wcześniej pozostawały dla nich niewidoczne. Wzrusza, bawi i naucza. Czasem otwiera oczy na pewne niezauważone wcześniej aspekty rzeczywistości.

W środę 7 czerwca uczniowie klasy 3ab pod opieką Pana Marka Cisińskiego i Pana Krzysztofa Czerwińskiego udali się do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, by obejrzeć spektakl „Granica” powstały na motywach powieści Zofii Nałkowskiej.

Choć główny rys fabularny i bohaterowie utworu pozostały te same,  akcję przeniesiono do współczesności. Dodatkowo stworzono konwencję procesu, na którym sądzona była zabójczyni Zenona Ziembiewicza – Justyna Bogutówna. Zbrodnia została przedstawiona z wielu perspektyw, co miało uświadomić widzom, iż każda osoba postrzega rzeczywistość inaczej, więc oceny zawsze są subiektywne. Historia głównego bohatera – osoby, która z początku próbowała kierować się szczytnymi ideałami i chęcią zmiany świata, lecz ostatecznie pod wpływem innych zaczęła przekraczać kolejne granice i działać tak, iż zboczyła z właściwej ścieżki i została zapamiętana przez wielu jako niegodziwiec – skłaniała do przemyśleń na temat czynników determinujących postawę jednostki.

Reżyser Piotr Ratajczak przygotował niezwykle ciekawą i pouczającą interpretację „Granicy”. Warto zauważyć, że przekaz oryginału został zachowany, a wiele odniesień do współczesności (jak choćby telewizyjne spotkanie z małżeństwem Ziembiewiczów stylizowane na wywiad z Clintonami) pokazało ponadczasowość tematyki powieści Nałkowskiej.  Taki spektakl sprawia, że odczuwa się owo katharsis, o którym mówili już antyczni. I jednocześnie zachęca do kolejnej wizyty w teatrze, na co liczymy w najbliższym czasie.

W imieniu uczniów klasy 3ab

Patryk Hoder