Na początku listopada klasa I g pod opieką wychowawcy p. prof. Jolanty Szlachetko i pedagoga p. prof. Beaty Tobijasiewicz  wybrała się na wycieczkę do Krakowa szlakiem patrona naszej szkoły – Stanisława Wyspiańskiego. Szlak ten wiedzie przez wiele niezwykłych punktów, które oferują świeże spojrzenie na to miasto. Są wśród nich miejsca, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty artysty, miejsca, które były istotne w jego prywatnej biografii, oraz miejsca, gdzie współcześnie kultywuje się pamięć po tym wybitnym człowieku.

 

Naszą trasę zaczęliśmy od ulicy Krupniczej 26, bowiem właśnie tam (15 stycznia 1869 roku) urodził się słynny malarz i poeta, który tworzył swoje dzieła w Młodej Polski. Zwiedziliśmy dom, w którym Wyspiański mieszkał z rodzicami tylko cztery lata, a który później należał do jego przyjaciela – Józefa Mehoffera. Mogliśmy podziwiać ogród zaprojektowany przez samego właściciela.

Naszym kolejnym tematem rozmowy było mieszkanie państwa Żeleńskich przy ulicy Karmelickiej, gdyż właśnie tam Wyspiański zaczął swą przygodę z aranżacją wnętrz. Są to pomieszczenia  poniekąd eksperymentalne, być może stąd pewne jego wady. Wyspiański nie miał szczególnego doświadczenia w projektowaniu mieszkań, gdyż skupiał większą uwagę na estetyce niż na komforcie użytkowania mebli przez gospodarzy.

Następnie udaliśmy się do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Właśnie tam można dosięgnąć wzrokiem najbardziej znane witraże autorstwa Wyspiańskiego, które przedstawiają bł. Salomeę, św. Franciszka i co więcej, charakterystycznego pod względem wyglądu oraz wielkości – „Boga Ojca – Stań się”.

Muzealny spacer po Krakowie zakończyliśmy przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, w którym 16 marca  1901 roku odbyła się słynna prapremiera „Wesela” w reżyserii samego Wyspiańskiego.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie prezentowana jest wystawa ściśle związana z tematem przewodnim naszej wyprawy tropem wybitnego artysty. Właśnie w listopadzie 2017 roku otworzono największą do tej pory wystawę prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter nadają również tej kolekcji: kontekst historyczny, związki autora “Wesela” z Krakowem, miastem, z którym związał całe swe życie i twórczość, oraz z tutejszymi kościołami i budynkami użyteczności publicznej, dla których projektował swe monumentalne realizacje. Pokaz tych dzieł stworzył dla nas możliwość w miarę pełnego zaprezentowania złożoności i różnorodności twórczości artysty, w której malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne łączą się w jedną, spójną całość.

Stanisław Wyspiański to artysta, który niemal całą swoją twórczą aktywność poświęcił miastu, jakim jest Kraków.  To nowatorski twórca, którego życie przedwcześnie się zakończyło, człowiek, który miał ambicje, aby przebudować rodzinne miasto po swojemu. Chociaż spełniły się one w niewielkim stopniu, to pomysły, które weszły w życie od ponad stu lat nieustannie nas zachwycają. A my zrozumieliśmy,  jak  dużo pozostawił po sobie człowiek, który żył tylko 38 lat.

Nasza wycieczka tropem artysty, czyli spacer i warsztaty muzealne, była możliwa dzięki ciekawemu programowi „Kultura Dostępna 2018” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niewątpliwie zapamiętamy jesienny spacer po Krakowie skąpanym w listopadowym słońcu. Wiemy też, że ten spacer pięknie wpisuje się w dobrą tradycję naszego liceum, które od 1965 roku nosi z dumą imię Stanisława Wyspiańskiego.

Karolina Grygierczyk, Weronika Hołda , Ig