Szkolną tradycją i częścią oferty programowej naszej szkoły stała się coroczna wizyta studyjna dla uczniów klas czwartych w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W środę, 16 listopada 2022 r., 77 uczniów i 4 opiekunów zmierzyło się z dramatyczną przeszłością największego cmentarza świata. Każdy powinien zobaczyć go na własne oczy, by lepiej zrozumieć szaleństwo totalitaryzmu i dramat ludobójstwa.
Były KL Auschwitz-Birkenau to największy hitlerowski obóz koncentracyjny i ośrodek natychmiastowej zagłady (głównie Żydów z całej Europy). Ze względu na ilość ofiar, które pochłonął, stał się symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Podczas wizyty studyjnej uczniowie mieli szansę w sposób szczególny poznać przyczyny, przebieg i skutki niemieckiej, nazistowskiej zbrodni. Dostosowana do wieku uczniów, trudna i wymagająca wizyta studyjna (3 godziny w Oświęcimiu i 2 godziny w Brzezince) dała wiele powodów do przemyśleń. Osoby, które już wcześniej były w muzeum, trafiały w wiele miejsc po raz pierwszy. Przewodnicy, którzy oprowadzali uczniów po miejscach pamięci, zapoznali ich z istotnymi informacjami dotyczącymi samego KL Auschwitz-Birkenau, jak i kontekstu historycznego. Zwiedzający dowiedzieli się m. in. o nieludzkich warunkach, w których funkcjonowali więźniowie, sposobach ich traktowania, o przerażających statystykach, a także poznali przejmujące wspomnienia byłych więźniów i ich tragiczne losy.
W Birkenau, przy pomniku upamiętniającym wszystkich zgładzonych, na tablicy w języku polskim uczniowie z Wyspiana zapalili znicze. Obok nas, przy tablicy francuskojęzycznej, podobnie czcili pamięć ofiar uczniowie z Francji. Nie można zapomnieć o ponad milionie niewinnie zamordowanych. KL Auschwitz-Birkenau nigdy nie może się powtórzyć.
Dziękuję wychowawcom – prof. K. Bogacz, prof. M. Cisińskiemu, prof. P. Kotlarczykowi – za opiekę nad młodzieżą.
Organizator wyjazdu, Wasz historyk prof. Tomasz Bąk