Wspomnienia z polsko – niemieckiej wymiany młodzieży
W dniach 21.-26. maja w naszej szkole odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży.Wzięli w niej udział uczniowie z PZ nr 11 im. St. Wyspiańskiego w Kętach, uczniowie gimnazjum w Nowej Wsi oraz grupa 25 gimnazjalistów z niemieckiego miasta Landstuhl. Wymianie przyświecała idea łamania stereotypów, nawiązywania nowych znajomości, otwierania się na drugiego człowieka i nowe sytuacje życiowe. Goszcząca u nas młodzież mieszkała w domach polskich uczestników.
Program wizyty był bardzo bogaty, dzięki czemu wymiana przebiegał w atmosferze zabawy i współpracy. Już we wtorek 22 maja 50- osobowa grupa polsko-niemiecka udała się do Krakowa, gdzie z przewodniczką zwiedziła Wawel, Szlak Królewski, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz dzielnicę Kazimierz.Dawna stolica Polski wywarła ogromne wrażenie na naszych niemieckich kolegach .
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Wadowicach, gdzie obejrzeliśmy dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz poświęconą mu wystawę pt. „Skarb mojego życia”. Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po południu dotarliśmy do Zakopanego. Na Krupówkach mogliśmy się posilić i zrobić drobne zakupy, po czym udaliśmy się do schroniska „ Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej.
W czwartek rano po śniadaniu wyruszyliśmy w góry. Dotarliśmy aż do Polany Rusinowej, gdzie podziwiając przepiękne krajobrazy Tatr, delektowaliśmy się wybornymi oscypkami. Popołudnie spędziliśmy w Zakopanem, gdzie zwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz zabytkowy drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Podziwialiśmy też skocznie narciarskie. Pod wieczór pełni wrażeń wróciliśmy do Kęt.
W piątek niemiecka młodzież udała się z wizytą do Oświęcimia, by zwiedzić były obóz koncentracyjny oraz synagogę. W tym czasie polscy koledzy przygotowywali w klubie młodzieżowym w Malcu tradycyjne prażonki. Ostatni wspólny wieczór grupa spędziła przy ognisku, delektując się typowo polskim daniem oraz bawiąc się na dyskotece. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Burmistrz oraz dyrektorzy obu polskich szkół, biorących udział w wymianie.
Sobota była dniem do dyspozycji rodzin. Każdy mógł spędzić ją na swój sposób. Wieczorem odbyły się warsztaty podsumowujące wymianę oraz pełne emocji i łez pożegnanie.Niemiecka młodzież zachwycała się przede wszystkim polską gościnnością i w stu procentach deklarowała chęć ponownego wzięcia udział w kolejnych wymianach.
Uczniowie naszej szkoły stwierdzili, że ten tydzień był wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Spędzili wspólnie wspaniałe chwile i nie mogą doczekać się ponownego spotkania. Na szczęście nie muszą długo czekać bowiem rewizyta już we wrześniu.
Dziękujemy organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za dofinansowanie naszego polsko-niemieckiego spotkania.
Serdecznie dziękujemy również dyrekcji obu szkół – pani G. Kowalskiej i panu G. Żakowi – za wsparcie i umożliwienie przeprowadzenia wymiany, jak również rodzicom polskich uczestników, którzy udzielili gościny niemieckim gimnazjalistom oraz chętnie służyli radą i pomocą m.in. w przygotowaniu prażonek oraz organizacji pożegnalnej dyskoteki.
Małgorzata Czarnik/ Agnieszka Maciąga