Banknot w ręce osiemnastolatka

Jak istotny jest pieniądz w naszym ręku? Co należy z nim robić, a czego  absolutnie nie wolno? Jak oszczędzać i łatwo zarabiać? Kto i po co fałszuje pieniądze? Na te pytania odpowiadali nam eksperci Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. W wykładzie, który odbył się w piątek 5 kwietnia, uczestniczyli uczniowie z pierwszych klas liceum.Spotkanie poprzedziło sprawozdanie z przeprowadzonej wśród młodych ludzi sondy. „Jakie działania podjąłbyś, gdybyś dowiedział się, że w twoim posiadaniu znajduje się sfałszowany banknot? Czy posiadasz konto bankowe? Czy twoje konto bankowe jest bezpłatne?” Odpowiedzi na te i inne pytania uświadomiły nam, jak mało jeszcze wiemy o świecie finansów i jak istotne dla nas jest zdobycie tej wiedzy.

Podczas wykładu prelegenci poruszyli m.in. kwestie związane z fałszowaniem pieniędzy. Przybliżono nam liczne przypadki tego przestępstwa na przestrzeni wieków: począwszy od starożytności, a skończywszy na czasach współczesnych. Poznaliśmy definicje głównych występków, zbrodni i wykroczeń związanych z pieniędzmi i dowiedzieliśmy się, jakie konsekwencje grożą za ich popełnienie. Już wiemy, co mamy zrobić w przypadku zniszczenia banknotu lub odkrycia jego nieautentyczności. Wykładowca uświadomił nam również, że gotówka za niedługo stanie się reliktem przeszłości, a świat finansów zdominuje pieniądz elektroniczny. Wyjaśnił ponadto, jak wybrać najlepszą ofertę konta bankowego i dlaczego warto załatwiać wszelkie formalności za pośrednictwem Internetu.

Odpowiadając na zadane przez ekspertów pytania, uczniowie mieli szansę zdobyć blok kilkunastu tysięcy zmielonych fałszywych pieniędzy. Cały czas mieli również możliwość zapytania o coś co budziło ich wątpliwości. Ciekawy sposób prowadzenia wykładu sprawił, że można było dowiedzieć się wielu rzeczy, które przydadzą się nie tylko na lekcjach przedsiębiorczości, ale również w prawdziwym życiu.

uczennice I p