13 marca uczniowie naszej szkoły, a dokładniej reprezentanci z klasy III e, mieli przyjemność gościć w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13 w Kętach, biorąc udział w spotkaniu na temat rotmistrza Witolda Pileckiego.
Spotkanie poprowadził profesor Jarosław Wróblewski z Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W wykładzie brał również udział prezes Fundacji Projekt Patriotyzm, a także pomysłodawca i producent oratorium o Witoldzie Pileckim – Mateusz Luśnia.
Podczas prelekcji słuchacze mieli możliwość poznania niemalże całego życiorysu Witolda Pileckiego oraz zgłębienia cech jego charakteru. Szczególną uwagę zwrócono na jego empatię, którą wykazywał już od dzieciństwa i zachował do końca życia, a także na niezwykłą odwagę. Najdobitniej przejawiła się ona w decyzji o dobrowolnym udaniu się do Auschwitz pod pseudonimem Tomasza Serafińskiego, aby zbierać dowody zbrodni wojennych. Co ciekawe, po ucieczce z obozu Pilecki, nadal posługując się tym samym pseudonimem, przypadkowo spotkał prawdziwego Tomasza Serafińskiego, który pomógł mu ukrywać się przed pościgiem przez trzy miesiące.
Interesującym wątkiem poruszonym przez profesora było przyrównanie rotmistrza do Supermana i Batmana oraz zwrócenie uwagi na fakt, że niemal każdy zna tych amerykańskich bohaterów, a nie wszyscy słyszeli o rzeczywistym bohaterze, jakim niewątpliwie był Witold Pilecki. Warto również wspomnieć o romantycznej kresowej duszy Pileckiego, która przejawiała się w jego autorskich utworach literackich.
Dodatkowo, podczas spotkania uczniom zostały zaprezentowane fragmenty oratorium „Tak musiało być” – poświęconego rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Mieli oni również okazję wysłuchać na żywo raperskich utworów Iwana Rzepiszczaka, poświęconych tematyce Żołnierzy Wyklętych.
W imieniu klasy III e
Michał Szot
zdjęcia z facebooka Rynek 13

zdjęcia z facebooka Rynek 13

zdjęcia z facebooka Rynek 13