Małopolska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski: naznaczone niezwykłą historią i ubogacone życiem wielkich ludzi.
To właśnie w tej części naszego kraju urodził się św. Jan z Kęt – profesor i kapłan wrażliwy na potrzeby innych. Jedna z legend mówi o tym, jak pochyla się nad płaczącą kobietą, której rozbił się dzban. Składa go w całość.
Jan zmarł w Wigilię 1473 roku. Jest pochowany w Kolegiacie Św. Anny w Krakowie. W miejscu narodzin słynnego kęczanina została wybudowana kaplica. Obecnie znajduje się tam barokowy kościół ufundowany przez Sykstusa Lubomirskiego. Konsekracja (poświęcenie) świątyni miała miejsce 14 czerwca 1724 roku. Nad ołtarzem głównym znajduje się herb Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej polskiej uczelni. Powstała ona wcześniej niż Uniwersytet Wiedeński.
W kościele można podziwiać także wyjątkowy żyrandol, czy ołtarze boczne. I właśnie tę świątynię zwiedzali uczniowie klasy 2b. Wysłuchali historii miejsca opowiedzianej przez Kazimierza Brzuskę, autora monografii świątyni, a także wpisali się do księgi pamiątkowej. W październiku kończy się Rok Jubileuszowy w związku z 550. rocznicą śmierci Jana z Kęt.
Zdjęcia: Julia Olejarz, Kornelia Fujawa, klasa 2b