Leżą pomiędzy dwiema stolicami – Krakowem i Wiedniem. Zachwycają górskim otoczeniem i architekturą. Zachwycają historycznymi miejscami. Kęty. Prawa miejskie uzyskują w 1277 roku, zaledwie dwadzieścia lat po Krakowie.
Było popołudnie 24 stycznia 1915 roku. Do Kęt przybywają Legioniści. Ostatni Premier II RP (od 15 maja 1936 do 30 września 1939) Felicjan Sławoj Składkowski wspominał: Rano 24 stycznia ruszamy do Kęt, gdzie mamy już zatrzymać się na odpoczynek. Dwie godziny zatrzymujemy się w Andrychowie, po czym razem z kawalerią wchodzimy do miasta. Na rynku oddziały defilują przed Komendantem, po czym ustawiają się: piechota, zachodząc z prawa, kawaleria w lewo. Komendant dokonywa przeglądu naszych uszczuplonych batalionów i szwadronów” (F. S. Składkowski, Moja służba w brygadzie. Pamiętnik polowy, Warszawa 1990, s. 72).
Przy Rynku, pod numerem 27, mieszka wówczas Marszałek Piłsudski. Legioniści przebywają w mieście i okolicach do 28 lutego 1915 roku.
Niedaleko serca Kęt znajduje się klasztor OO. Franciszkanów. Istnieje od 1700 roku. Był wczesny listopadowy poranek. Kraków, Wiedeń, Kęty leniwie budziły się do życia.
Rok 2024. Uczniowie klasy I b wyruszyli, by odkrywać po raz kolejny wyjątkowe Kęty. Wybór padł na wspomniany zakon. W ogrodzie klasztornym zasadzonych zostało kilka Dębów Pamięci, w tym upamiętniający wizytę Piłsudskiego w Kętach, franciszkańskich męczenników II wojny światowej. Znajduje się tu również Dąb Papieski związany z Janem Pawłem II i jednym z jego najbliższych przyjaciół, późniejszym Papieżem, Ratzingerem.
W kaplicy, w której bracia i ojcowie codziennie gromadzą się na modlitwie, uczniowie mogli zobaczyć wyjątkową Pietę. Przedstawia Maryję trzymającą zdjętego z Krzyża Chrystusa. Zwiedzili także pozostałe kaplice (w tym tę z obrazem Papieża Wojtyły i Ojca Maksymiliana Kolbe) i oczywiście kościół z niezwykłymi sakralnymi dziełami sztuki, wśród których jest barokowy ołtarz główny.
Zaledwie kilka razy w roku można zobaczyć w podziemiach klasztoru spoczywających w krypcie zakonników. Klasa 1b miała tę wyjątkową okazję.
Klasztor Franciszkanów w Kętach to nie tylko miejsce kultu religijnego. To część istotnej historii Kęt, Małopolski, Rzeczpospolitej.
Tomasz Kornecki
Fot. Martyna Ryłko