Spotkanie rozpoczęło się około godz. 1000 powitaniem gości i wprowadzeniem w tematykę konferencji. Poznaliśmy najistotniejsze wiadomości o chorobie nowotworowej, zwanej popularnie rakiem, m. in. najczęstszych powodów powstawania niechcianych guzów w ciele człowieka.
Następnie głos zabrała prof. dr hab. Dorota Kowalska, omawiając problem konsumpcji mięsa i związanym z tym ryzykiem chorób nowotworowych. Uważnie słuchając, mogliśmy dowiedzieć się, które mięso może być szkodliwe, a które nie i dlaczego. Okazuje się, że mięso białe (np. królicze, indycze) jest zdrowsze niż mięso czerwone (np. wołowe, wieprzowe), choć to właśnie mięsa wieprzowego jemy najwięcej.
Po ciekawym wykładzie z Sali konferencyjnej udaliśmy się na „przerwę kawową”, aby poczęstować się małymi zdrowymi kanapkami, które każdemu przypadły do gustu.
W drugiej części konferencji prof. dr hab. Paweł Bielański w wykładzie pt. „Wegetarianizm – za i przeciw?” przedstawił argumenty przemawiające zarówno za takim sposobem żywienia jak i przeciwko niemu. Stwierdził, że w początkowym etapie rozwoju, od niemowlęcia aż po osobę dwudziestoparoletnią i kobietę w ciąży, człowiek powinien odżywiać się różnorodnie, natomiast w późniejszym okresie może stosować różne diety z wykluczeniem pokarmów mięsnych, lecz musi to robić „z głową”.
Konferencję zakończył wykład prof. dr hab. inż. Teresy Leszczyńskiej pt. „Wpływ otyłości na choroby nowotworowe”. Niestety ze względu na ograniczenie czasowe musieliśmy opuścić salę bez zapoznania z tym tematem.
Wykłady były bardzo ciekawe i dzięki nim zapoznaliśmy się lepiej ze sposobem odpowiedniego odżywiania i jego wpływem na nasze zdrowie. Jako że jesteśmy wszystkożercami, powinniśmy spożywać zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, ale z umiarem.
Agata Gałosz
kl. Ip