Już po raz trzeci został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Historyczny “Solidarni”.
17 października w etapie szkolnym wzięło w nim udział sześć osób, z których czworo awansowało do kolejnej części. Finał odbył się 26 października w bibliotece w Oświęcimiu.

Pytania, jak co roku przygotował pracownik IPN Artur Kasprzykowski. Dotyczyły one okresu od strajków lipcowych w 1980 roku do wolnych wyborów 1989. Zestaw zawierał pytania zamknięte i otwarte. Zarówno na etapie szkolnym, jak i powiatowym były one przystępne, wymagały wprawdzie ugruntowanej wiedzy, jednak nie byyłyani zbyt podchwytliwe, ani za bardzo szczegółowe. Dzięki temu uczestnicy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Bez względu na zajęte miejsce wszyscy biorący udział mogli poczuć się zwycięzcami, ponieważ ich zainteresowanie tematem oraz wiedza, którą zdobyli przygotowując się do konkursu, wyróżnia ich w tłumie.
Podsumowaniem wydarzenia była Uroczysta Gala w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Jej głównym celem było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, połączone z rozdaniem nagród laureatom konkursu “Solidarni” oraz Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Z naszej szkoły nagrodzone zostały: Dagmara Kierpiec (3 hg) za zajęcie II miejsca oraz Katarzyna Chrząszcz (2hg) za miejsce V. Sponsorzy przygotowali okazałe nagrody, więc wszyscy laureaci na pewno byli zadowoleni. W gali wzięło udział wiele osobistości, wśród nich senator Andrzej Pająk, starosta Zbigniew Starzec, wicestarosta Jarosław Jurzak, członkowie Zarządu Powiatu oraz Radni Powiatowi. Po przemówieniu Pana Senatora i wręczeniu nagród w obu dziedzinach goście mieli przyjemność obejrzeć występy laureatów konkursu muzycznego. Na deser na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez PZ nr 10.
Przeprowadzenie Powiatowego Konkursu Historycznego “Solidarni” to niezmiernie istotne wydarzenie. Jego tematyka sięga do nietypowych wydarze pokazujących zaradność, kreatywność i upór Polaków. Daje także okazję do poznania przez uczniów czasów PRL oraz polskiej drogi do odzyskania pełnej wolności.

Katarzyna Chrząszcz, 2 hg