25 września uczniowie klas IIa i IIc pod opieką prof. Pawła Kotlarczyka, prof. Wacława Fronta i prof. Krzysztofa Czerwińskiego wybrali się na wspólną wycieczkę do Krakowa, gdzie wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Na uczestników tego projektu czekały ciekawe zajęcia z zakresu chemii, biologii i fizyki.

Pierwszy wykład pt. „Fiat Lux-niech się stanie światło” odbył się na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja. Tematyka zajęć była związana z rolą, jaką pełni światło w procesach chemicznych. Dowiedzieliśmy się m.in. czym jest płowienie barwników, chemiluminescencja, bioluminescencja, procesy fotograficzne oraz spalanie. Wykład był zilustrowany eksperymentami przeprowadzonymi na żywo, nagraniami doświadczeń i prezentacją multimedialną.

Następnie uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach na których mogli m.in. bliżej poznać świat mikrobiologii oraz botaniki. Uczestnicy mieli okazję m.in. z bliska przyjrzeć się mikroorganizmom oraz stworzyć glony z barwników.

Wyjazd należy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Mieliśmy okazję, by pogłębić swoją wiedzę. Przekonaliśmy się także, jak w praktyce wyglądają znane nam z lekcji teorie.

Martyna Jarosz, IIa