23 marca klasa 1c pod opieką profesorów Tomasza Wróbla i Wacława Fronta wyjechała na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem naszej wyprawy był spektakl w nowoczesnej Operze Krakowskiej.

 

Najpierw więc udaliśmy się do Opery Krakowskiej na widowisko pt. „Opera bez ograniczeń”. Ponieważ spektakl ten był przygotowany głównie z myślą o młodej publiczności, pan Sławomir, dyrektor Opery, opowiadał i pokazywał widzom wszystko, co dotyczy opery: o specyfice przedstawień operowych, o tradycji, historii gatunku, o kompozytorach, śpiewakach, orkiestrze, dyrygencie, o skalach głosu, o scenie i jej kulisach. Mogliśmy obejrzeć fragmenty znanych oper, operetek, musicali, a nawet widowisk baletowych. Wszystko to pokazano młodym widzom w przystępnej formie i czasem nawet z przymrużeniem oka.

Po przedstawieniu udaliśmy się na prezentowaną w Kamienicy Szołayskich wystawę pt. „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”. Mogliśmy dzięki temu podziwiać prace artystów polskich, zachodnioeuropejskich, azjatyckich, ceramikę, wyroby z kości, drewna, brązu, drzeworyty, ryciny, a także rzeźbę buddyjską i militaria japońskie. Naszą uwagę zwróciły m. in. obrazy S. Wyspiańskiego, J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego oraz grafiki F. Goi.

Nasze zainteresowanie wzbudziła również wystawa pt. „Szuflada Szymborskiej”, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawostek gromadzonych przez całe życie przez wybitną krakowskiej poetkę.

Później nasi nauczyciele oprowadzili nas po centrum Krakowa, pokazując m. in. starą dzielnicę uniwersytecką oraz niektóre dzieła S. Wyspiańskiego znajdujące się w budowlach krakowskiego Starego Miasta.

Myślę, że wycieczka wpłynęła na nas bardzo pozytywnie i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Laura Polaszek, kl. 1c