Listopadowa edycja projektu Kino Szkoła poruszała problematykę akceptacji i odrzucenia w grupie rówieśniczej. Uczniowie obejrzeli francuski film pt. „Nowy” w reżyserii Rudiego Rosenberga. Poniżej przedstawiamy opinie uczennic klasy II c.

 

 

„Nowy” to film poruszający tematykę akceptacji oraz odrzucenia. Główny bohater Benoit przeprowadził się z rodziną do Paryża. W nowej szkole trudno mu było nawiązać znajomości. Na początku był zdany sam na siebie, jednak później poznał Szwedkę Johannę, która stała się jego najlepszą przyjaciółką, a po pewnym czasie sympatią. Niestety później Benoit znów został sam, ponieważ Johanna znalazła nowych znajomych.

Wtedy Benoit zaprzyjaźnił się z tzw. Świniakiem, później z niepełnosprawną Aglee oraz z Constantinem i tak stworzyli razem niezłą paczkę znajomych. Kiedy Benoit dostał zaproszenie na urodziny do koleżanki z klasy, nie chciał, aby Świniak szedł z nim, ponieważ bał się, że narobi mu wstydu, jednak gdy Świniaka wyrzucono z imprezy, Benoit stwierdził, że to jednak on jest jego najlepszym przyjacielem i wyszedł razem z nim. Potem paczka założyła chór i razem spełnili wielkie marzenie Constantina. Film według mnie był bardzo ciekawy, zabawny i interesujący. Myślę, że dostarczył innym pozytywnych wrażeń.

Julia Dwornik

Film pt. „Nowy” porusza ważne dla współczesnej młodzieży tematy. Głównym bohaterem jest młody Benoit, który po przyjeździe do Paryża nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca. Trafia do klasy podzielonej na nieustannie żartujących nastolatków i osoby niezaakceptowane, będące obiektem drwin.

Tę produkcję, mimo poważnego tematu, można zakwalifikować jako komedię. Uważam ją za film lekki, przyjemny w odbiorze, niewymagający skupienia, który nie skłania zbytnio do refleksji.

Zaprezentowana zostaje społeczność otaczająca dorastającego chłopca – widzimy klasyczny model francuskiej szkoły, rodzinę nierozumiejącą nastolatka, nauczycieli oraz jego rówieśników. Wielu z nich nie dopuszcza go do swojej grupy, kpi bez powodu. Sytuacja Benoita pozostaje niezmienna, jeśli chodzi o tę część klasy, jednak udaje mu się zakolegować z osobami mającymi podobny problem. Rodzi się między nimi przyjaźń, w swoim towarzystwie mogą być szczerzy, nie udawać nikogo. Ich spotkania są pewnego rodzaju odskocznią od szkolnej rzeczywistości. Myślę, że ich stosunki są lepsze i ważniejsze niż te, które polegają się przypodobaniu się komuś. Można więc powiedzieć, że Benoit „prawdziwych przyjaciół poznaje w biedzie”.

Zofia Janeczko

Uważam, że film pt. „Nowy” jest godny polecenia. Porusza on tematy istotne dla współczesnej młodzieży, co czyni go filmem przydatnym, przekazującym wiele różnych wartości. Opowiada on o trudnościach, jakie spotkały młodego chłopca o imieniu Benoit podczas zaznajamiania się z otoczeniem oraz pokazuje jego przygody ze swoją nowo poznaną paczką przyjaciół. W filmie tym przedstawiono wykluczenie „nowego” przez część rówieśników i zaakceptowanie go przez resztę. Myślę, że ten film, mimo braku poważnego charakteru w wielu sytuacjach, w których był on wskazany, skłania widza do refleksji nad jego zachowaniem wobec osób, które znajdują się w sytuacji takiej jak Benoit. Na szczęście mimo kilku przykrych scen, które pojawiły się w filmie, był on pozytywny w odbiorze i pokazał, że każdy jest w stanie znaleźć sobie odpowiednie dla siebie towarzystwo. Nie mam żadnych zastrzeżeń do gry aktorskiej ani sposobu, w jaki film został przedstawiony. Chętnie obejrzałabym go jeszcze raz.

Erica Crescente