5 kwietnia 2013 r. w auli został podsumowany konkurs ortograficzny dla gimnazjalistów “Mistrz Ortografii Miasta i Gminy Kęty”.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest nasza szkoła, zaś patronat nad nią objął burmistrz Gminy Kęty Tomasz Bąk, który zaszczycił galę swoją obecnością. W uroczystości brali także udział: dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Jarosław Jurzak, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Karina Zoń, Dyrektorzy oraz Poloniści gimnazjów z terenu gminy Kęty.  Na uroczystej gali, rozpoczętej programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy I b pod kierunkiem pana Marka Cisińskiego, wręczone zostały nagrody dla najlepszych w zmaganiach z niełatwą polską ortografią gimnazjalistom.

Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej niż drzewo z ziemią”- tymi słowami Mieczysława Jastruna z „Poematu o mowie polskiej” uczennica klasy I b rozpoczęła program, który miał za zadanie zwrócenie uwagi na znaczenie języka ojczystego dla Polaków, nie tylko tych przed wiekami, ale także tych współczesnych. Również Pan Burmistrz odniósł się w czasie swojego wystąpienia stwierdził, że pielęgnowanie poprawnej polszczyzny ma obecnie wymiar patriotyczny. Niewątpliwie konkurs “Mistrz Ortografii” zwraca uwagę na konieczność właściwego posługiwania się polszczyzną w czasach coraz większej dominacji języka angielskiego.
Najbardziej pożądany tytuł Mistrza Ortografii zdobyła uczennica Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego
nr 2 w Kętach Karolina Drabińska, tym samym powtarzając swój sukces sprzed roku, kiedy także sięgała po laury. Na symbolicznym podium, otrzymując tytuł Wicemistrzów Ortografii, znaleźli się także Patryk Cieśla z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 1 w Kętach oraz reprezentująca nasze gimnazjum Karolina Tlałka.
Z kolei w rywalizacji drużynowej o Puchar Burmistrza najlepszy okazał się zespół ZSG nr 2 w Kętach i to dla nich z głośników popłynął nieśmiertelny przebój grupy Quuen “We are the champions”.
Gala była także okazją do dostrzeżenia wkładu pracy nauczycieli, którzy zaangażowali się w organizację konkursu. Pani dyrektor Grażyna Kowalska wraz z burmistrzem Tomaszem Bąkiem oraz dyrektorem Jarosławem Jurzakiem wręczyli podziękowania.
Całość uroczystości swą powagę oraz sprawność organizacyjną zawdzięczała również zaangażowaniu wielu uczniów z klas Ib, I c oraz III a, którzy pod opieką pani Jolanty Szlachetko zadbali, aby nasi goście czuli się w Wyspianie naprawdę dobrze. I im chciałbym na końcu podziękować. Mam nadzieję, że tegoroczne doświadczenia wykorzystają także podczas kolejnej edycji konkursu.

Marek Cisiński