W piątek 7 kwietnia 2017 r. pierwsza klasa matematyczno-fizyczna, część klasy biologicznej i kilku uczniów z klasy drugiej pojechało na naukową wycieczkę do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie. Dojazd na miejsce odbywał się autokarem. Po przyjeździe zostaliśmy zaproszeni na krótki pokaz filmowy: opisujący działalność ośrodka oraz tłumaczący, jak działa leczenie raka gałki ocznej, którą to terapię przeprowadzają obecni tam naukowcy. Następnie podzieliliśmy się na trzy grupy, z moją najpierw poszliśmy do pracowni spektrograficznej, gdzie jeden z naukowców pokazał nam, na czym polega jego praca, czyli analizowanie zawartości poszczególnych pierwiastków w danym materiale. Zobaczyliśmy także małe modele generatorów Van de Graaffa, jak i kilka prostych sztuczek z zakresu elektrostatyki. Potem udaliśmy się do starszej części kompleksu, gdzie w pracowni kriogenicznej pokazano nam wiele bardzo ciekawych doświadczeń z ciekłym azotem. W ich wyniku błyskawicznie zamarzł liść mniszka, uzyskaliśmy także trochę skroplonego tlenu. Jednak najciekawsze eksperymenty dotyczyły nadprzewodników i ich unikalnych właściwości. Po tych ciekawych ekspozycjach zebraliśmy się wszyscy, by razem obejrzeć zdecydowanie najciekawszą atrakcję instytutu, czyli cyklotron AIC-144, będący jedynym takim urządzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej umożliwiającym przeprowadzanie terapii nowotworów oka. Najpierw obejrzeliśmy sterownię, gdzie współczesne monitory kontrastowały z wielkim panelem pełnym przełączników liczących sobie prawie pół wieku. Potem mogliśmy zobaczyć sam akcelerator, umieszczony za kilkumetrowej grubości ścianami chroniącymi przed radiacją. Na końcu udaliśmy się do pokoju zabiegowego, gdzie przeprowadzano naświetlania. Po tym wszystkim wróciliśmy do szkoły, przeświadczeni o nieograniczonych możliwościach techniki.