Chcąc wziąć przyszłość w swoje ręce i nie pozostawać biernym w dynamicznie zmieniającym się świecie, uczniowie klas 3m i 1g w czwartek 16 listopada udali się na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Krakowie.
Pierwszym spotkaniem był wykład ,,Przedsiębiorczość w pigułce” w Wyżej Szkole Europejskiej. Obecnie ludzie domagają się nowości, dlatego prowadzący Sebastian Kolisz zwrócił uwagę na działanie przedsiębiorcze czyli kreatywne, innowacyjne, jako podstawę sukcesu. Wspomniał również, że jesteśmy składową ludzi, z którymi spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto otaczać się osobami pomysłowymi, z pasją.
Po pierwszym wykładzie odprężeniem miało być kino lub kręgle. I na pewno tak się stało – “Listy do M.3” dostarczyły niezapomnianych wrażeń, podobnie jak rywalizacja (zabawa?) na torze bowlingowym.
Następnie odwiedziliśmy Uniwersytet Pedagogiczny, który miał do zaoferowania wykład “Nie ma czasu do stracenia!= czyli jak efektywnie wykorzystać czas studiów na budowanie kariery zawodowej”. Tutaj zostaliśmy lekko zaskoczeni, gdyż spotkanie opierało się głównie na turystyce, co nie było do końca zawarte w szczegółach wydarzenia, ale wciąż warte poznania, gdyż może dla niektórych praca w tej dziedzinie stała się nową opcją do rozważenia. Niezależnie od zainteresowań, każdy mógł zrozumieć, jak ważne jest podjęcie działań dotyczących przyszłości już w czasie studiów.
Ostatnim punktem tego dnia był wykład “Od studenta do menadżera”, który w opinii uczniów okazał się być najciekawszym, najbardziej merytorycznym. Ze strony osobistych doświadczeń menadżera biura turystycznego prowadzący przedstawił wymagania, jakie stawia stanowisko kierownicze, między innymi jak ważne jest utrzymanie emocji na wodzy, bezstronność, szczególnie gdy podwładny jest twoim przyjacielem (konflikt ról), umiejętność pracy pod wysoką presją, zachowanie kontroli nad sytuacją, która dzieje się daleko od nas.
W naszym świecie edukacja to nie wszystko. Istotne jest również poznanie, w czym jesteśmy dobrzy, co nowego możemy zaoferować, na jakie stanowiska posiadamy predyspozycje, a Światowe Dni Przedsiębiorczości są inicjatywą do tego właśnie stworzoną.

Małgorzata Janeczko, klasa IIIm