21 listopada 2017 r. “Wyspiana” odwiedził profesor Andrzej Nowakowski, który jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktorem habilitowanym nauk prawniczych oraz nauk o kulturze, a dodatkowo autorem około 260 publikacji. Wygłoszony wykład dotyczył historii Towarzystwa “Sokół” na ziemiach polskich, głównie podczas zaborów, gdy rozwijało się ono najprężniej na obszarach Galicji.

Profesor zaznaczył, że na początku głównym ośrodkiem był Lwów, lecz z czasem działalność zaczęła się rozszerzać na kolejne miasta. W 1884 r. “Sokół” pojawił się w Stanisławowie, rok później w Krakowie i Tarnowie, w 1887 r. dotarł do Wadowic, a w 1889 do Oświęcimia. W Galicji do 1914 r. zostały założone 243 “gniazda”.
Na początku działalność “Sokoła” obejmowała tylko gimnastykę, lecz z czasem uprawiano kolejne dyscypliny sportowe. Na zajęcia uczęszczały dzieci, młodzież, ale także osoby starsze. W Kętach “Sokoła” założył dr Dziewoński w 1901 roku. Do Towarzystwa należało wówczas 87 członków. Liczba ta zwiększyła się do 106 sportowców w 1905 r. Kilka lat później odbył się ogólnopolski zlot “Sokołów” i odsłonięto Pomnik Grunwaldzki. Lata 1925-1935 były najlepszym okresem działalności Towarzystwa w naszym mieście. Niestety, po II wojnie światowej wprowadzony został zakaz działalności wszystkich “Sokołów”. Pierwsze gniazda reaktywowanego Towarzystwa powstawały w Polsce po upadku komunizmu w 1989 roku.
Wykład Pana Profesora był bardzo ciekawy i uświadomił uczniom, że nawet działalność organizacji sportowych miała wielkie znaczenie podczas zaborów.
Julia Dudziak, klasa I g