23 listopada klasy IH i IM pod opieką prof. Cpak i prof. Kotlarczyka uczestniczyły w wykładzie w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Wykład obejmował zagadnienia dotyczące wpływu telefonu komórkowego na człowieka. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się: wykładowca i terapeuta, filozof oraz policjant z Komendy Miejskiej Policji i Bielsku-Białej.

W pierwszej części wykładowca pokazał różnicę między zależnością a uzależnieniem,a także mówił o wpływie telefonu na organizm człowieka pod względem psychicznym i somatycznym.

Druga część, zatytułowana “Czy Platon korzystałby z telefonu?”, była poświęcona temu samemu zagadnieniu, ale pod kątem filozoficznym. Wykładowca w tej części pokazał, jak negatywnie wpływa telefon na intelekt ludzki, co można zauważyć m.in. w zubożeniu naszej mowy.

W ostatniej części policjant przedstawił dosyć istotny element w sprawie śledczej/sądowej- telefon jako narzędzie, przedmiot przestępstwa i dowód w sprawie karnej.

Pomimo wielu niekorzystnych aspektów korzystania z telefonu komórkowego, uczniowie wraz z wykładowcami doszli do wniosku, że jednak warto z niego korzystać, gdyż jest on stworzony, aby ułatwiać życie. Natomiast należy pamiętać, by używać go z odpowiedzialnością, rozsądkiem i ostrożnością.

Katarzyna Bieniek, klasa I h