14.12.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu trzy uczennice klasy Ih pod opieką prof. Anny Zielonki brały udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów „O Wolności i Prawach Człowieka”. Przedsięwzięcie organizowane przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka/ Miasto Oświęcim oraz Bibliotekę Galeria Książki w Oświęcimiu koncentrowało się na problemie: „Cena odwagi: jak bronić dobra bez karabinu?”

Konferencja, podzielona na trzy części, obejmowała następujące zagadnienia:
– Postawy ludności cywilnej wobec Niemców w czasie II wojny światowej,
– Odwaga w czasie wojny,
– Odwaga w czasie niepokoju.
Prelegentami były osoby zarówno posiadające wykształcenie wyższe, jak i studenci oraz licealiści biorący udział w poprzedniej edycji tego projektu.

Przedstawiono problemy z XX wieku (m. in. zbrodnie i nieludzkie traktowanie społeczeństw, reżim, represje, obozy koncentracyjne), a także zdarzenia współczesne (m. in. kontrowersyjne happeningi zespołu Pussy Riot, poniżeni uczniowie z Berlina w polskich miastach- czerwiec 2017).

Uczestniczenie w wykładach pozwoliło uczniom uświadomić sobie, jak ważny jest człowiek, jego godność, poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowanie jego praw i wolności.