5 kwietnia uczniowie klas I i II mieli okazję brać udział w wykładzie poświęconym równaniom liniowym i ich przydatności w codziennym życiu, organizowanym przez UJ w ramach „Matematycznych Czwartków”.

Wykład prowadził profesor Paweł Borówka, który w bardzo przystępny sposób zapoznał nas z pojęciami dotyczącymi równań liniowych. Poznaliśmy nieznane nam dotąd metody rozwiązywania równań, jak np. metody Cramera, czy metodę eliminacji Gaussa, mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej znanym nam algorytmom i zrozumieć ich zalety i zastosowania.

Profesor Borówka uświadomił nam, jak ważna jest matematyka w dynamicznym świecie, bo bez jej znajomości bylibyśmy pozbawieni bazy, na której opiera się nasza codzienność.


W drugiej części spotkania profesor Jerzy Szczepański przeprowadził quiz, który dotyczył zarówno matematyki, jak i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pojawiły się pytania o liczby pierwsze, o przekątne w wielokątach, a także zadania, które wymagały od reprezentantów szkół znajomości twierdzeń poznanych wcześniej na lekcjach matematyki.

Wykład okazał się bardzo interesujący, poszerzył naszą wiedzę o pojęcia i metody matematyczne, które na pewno będziemy mieli okazję wykorzystać w niedalekiej przyszłości.

 

Kornelia Zemczak, kl. II hg