25 listopada gościliśmy w naszej szkole panią prokurator Małgorzatę Tomczyk z Prokuratury Rejonowej w Żywcu. Podczas godzinnych zajęć uczniowie klas humanistycznych mieli możliwość wysłuchania prelekcji o strukturze prokuratury w Polsce, ścieżce zawodowej oraz pracy prokuratora.

Pani prokurator w interesujący i przystępny sposób przedstawiła nam podstawowe zagadnienia związane z wykonywanym przez nią zajęciem, udzielając rad osobom, które myślą o podjęciu pracy prokuratorskiej. Z odpowiedzi na zadawane pytania wyłonił się charakter pracy prokuratora: nienormowane godziny pracy, adrenalina i decyzje, które mogą wpływać na ludzkie życie. Pani prokurator pochyliła się również nad zadaniami stojącymi przed osobami jej profesji oraz objaśniła nam m.in. czym jest stan spoczynku sędziego czy prokuratora. Na koniec spotkania szkoła otrzymała pięć książek, w których znajdują się informatory dla pokrzywdzonego oraz o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów. Dostaliśmy również zaproszenie na rozprawę do żywieckiego sądu.

Wtorkowe spotkanie przybliżyło nam tajniki pracy prokuratora i spoczywających na nim obowiązkach. Podczas wyboru studiów, a później pracy zawodowej, na pewno wspomnimy na emocje, które wywoływały w nas te zajęcia.

Maria Pruszyńska